**2**

Autor: Ľubka Honíšková | 19.5.2011 o 13:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  78x

  -Mamí, ja si tam neprosím uhorky. -Dobre miláčik a čo tak paradajku? -Mamí, prečo on môže mať paradajky a ja musím mať uhorky? -Veď ty si si pýtala uhorky! -Ale teraz si už aj ja prosím paradajky.  

 

-Zlatko, dnes budem zas dlhšie v práci, takže na mňa nečakajte s večerou.

-Sľúbil si, že budeš večer s deťmi.

-Ja viem. Ak by sa to dalo nejako urýchliť, tak prídem domov hneď ako to bude možné.

-Mamí, Jakubko mi nechce dať svoju pastelku.

-Teraz máte papať a nie kresliť!

-Kde si mi dala tú novú modrú kravatu?

-Máš ju zavesenú na vešiaku. Hej, deti prestaňte! Pri jedle sa nekreslí. Pekne si choďte umyť ruky  a ocko vás odvezie so školy.

-Mamí, ja dnes nechcem ísť do školy.

-Zlatko tá kravata tam nie je! Kde si mi ju dala? Naozaj sa ponáhľam.

-Pozri sa dobre na ten vešiak, včera som ti ju tam predsa dala.

-Ja si už neprosím, to mliečko je veľmi studené mami.

-Deti, odchádzame!

-Ahoj mami!

-Nič si nezabudnite a poslúchajte v škole. Jakubko, nieže zas budeš ťahať Zuzku za vlasy!

-Ahoj zlatko, cez deň sa ozvem a skúsim prísť včas.

-Ahoj a maj pekný..

Buch! Dvere sa zabuchli a Klára ostala sama. Zas jedno ráno, ktoré jej ubralo všetku energiu. V kuchyni a kúpeľni spúšť po deťoch, spálňa obrátená hore nohami kvôli blbej modrej kravate zavesenej na vešiaku! Niekedy chcela aj ona len tak odísť z domu bez toho, aby najprv všetko upratala, vyčistila. Bez toho, aby bolo navarené a nemusela sa starať o to, či náhodou ich pes a mačka majú čo jesť. Len tak si vypadnúť do roboty alebo s kamoškami na kávu. Nie, žienky domáce toto predsa nerobia. Majú svoje povinnosti. Ráno musia všetkých nachystať na celý deň. Oblečenie, jedlo, knihy do školy,.. skrátka všetko potrebné. Keď rodina odíde, nastáva ďalšia práca. Upratať dom od kúskov jedla z večere a raňajok. Poupratovať detské hračky. Umyť kúpeľňu. Vysávať. Venčiť psa. Nakúpiť. Prať. Žehliť. Tisíc košelí. Zopárkrát zašpinených od rúžu. Klára sa však nechcela pýtať. Sľúbili si vernosť do konca života. Vždy to pre ich manželstvo znamenalo veľa, tak prečo by to chcel niekto z nich porušiť? Predsa sa ľúbili už od začiatku. Bol to vzťah ako zo škatuľky. Najprv boli kolegovia z práce, o dva mesiace spolu začali chodiť, po roku manželstvo, byt, prvý synček a sťahovanie do domu. Klára chcela ísť naspäť do práce. A vtedy zrazu čakala dievčatko. Boli takí šťastní! Všetko bolo krásne, chodili na výlety, fotili sa s bruškom,..idylka. Z premýšľania ju vytrhol až telefón:

-Dobrý deň. Tu je Nováková, triedna učiteľka vášho Jakubka. Zastavte sa prosím dnes poňho v škole. Potrebujem s vami niečo prediskutovať.

Zas ten Jakub. Stále mal problémy. Raz v školskej jedálni rozbíjal taniere, inokedy si začal na hodine nahlas spievať, pretože ho nebavilo učivo. Často si vymýšľal, že je chorý alebo že ho učiteľky nemajú rady. Toto všetko už Klára poznala naspamäť. A privádzalo ju do šialenstva, že s tým nič nevie urobiť. Zavolala teda do práce svojmu manželovi, veľkému zvieraťu v oblasti reklamy, že nemusí chodiť po Jakubka do školy, lebo pôjde ona.

-Ale váš manžel dnes ešte neprišiel. Volal ráno, že má súrne neplánované stretnutie v Trenčianskych Tepliciach.

- V Trenčianskych Tepliciach? A s kým?

-Povedal, že sa tam má stretnúť s novým klientom a prebrať s ním uzatvorenie zmluvy. Nepovedal vám o tom?

-No jasné, už si spomínam. Dnes ráno mi o tom hovoril. Ďakujem Monika.

Nie je v práci. Nikomu o tom nepovedal. Vybral sa do najkrajšieho kúpeľného mesta na Slovensku len tak s nejakým novým klientom o ktorom jej nepovedal ani pol slova. Klára sa snažila zachovať chladnú hlavu a pozitívny postoj. Presne ako ju to učili na hodinách jogy. Nedalo sa to.

-Ahoj miláčik. Kde si?

-Kde by som bol? Veď normálne v práci.

-Nie, nie si v práci. Povedz mi prosím kde si a čo tam robíš.

-Ty ma ideš kontrolovať? , opýtal sa podráždene.

-Chcem len vedieť, kde si a prečo ma klameš.

-Nerob scény Klára. Som na jednaní s novým klientom a nechcel som o tom hovoriť. Je to možno príležitosť ako rozbehnúť niečo vlastné. Nemaj obavy láska. Budem sa za vami ponáhľať domov. Potom ti všetko porozprávam, dobre?

-No dobre. Ahoj.

Nikto na svete vtedy netušil, či mu uverila. Ani ona, ani jej manžel a ani obchodný partner v obtiahnutej blúzke s červeným rúžom na perách. Jediné, čo Klára v tej chvíli chcela urobiť, bolo ísť k mame na jej výborné makové rezance. Objať ju a počuť, že všetko bude dobré ako toľkokrát predtým. Vypočuť si od otca zopár rád ako ďalej narábať so životom a na malú chvíľku spočinúť v pokojnom a mierumilovnom prostredí svojho domova. V jej svete však chvíľka znamenala čas, ktorý si pri všetkých svojich povinnostiach ženy v domácnosti na plný úväzok nemohla dovoliť. Preto to vypustila z hlavy a rozhodla sa, že rodičov navštívi až na budúci víkend.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?